Protivýbuchová ochrana staveb. Celoživotní vzdělávání v oblasti protivýbuchové ochrany staveb.

Stručný popis projektu

Hlavním cílem projektu je vytvoření podkladů, pomůcek a metodických zásad pro hodnocení protivýbuchové bezpečnosti a spolehlivosti stavebních konstrukcí budov, hal, historických staveb, tunelů dopravních staveb a dalších konstrukcí.

Problematika protivýbuchové ochrany je v Praze mimořádně aktuální s ohledem na ohrožení stavebních konstrukcí havarijními výbuchy plynu nebo teroristickými výbuchy malých i středních náloží trhavin. Metodika stanovení protivýbuchové odolnosti staveb není dosud normově pokryta v evropských předpisech a je pouze zjednodušeně používána u vybraných staveb. V rámci tohoto projektu budou navrženy vhodné postupy pro posouzení stavu konstrukce z hlediska protivýbuchové odolnosti a stanovení jejích rezerv pro přenesení výbuchového zatížení.

Při prezentaci a publikování výsledků projektu je důraz položen na prohloubení poznatků v rámci celoživotního vzdělávání odborníků v oblasti protivýbuchové prevence, hodnocení havarijních případů, projektování odolných konstrukcí, ztužování stávajících konstrukcí a metodicky i na vypracování rizikových analýz ohrožení významných objektů. Předávané poznatky a vypracované pomůcky budou zaměřeny tak, aby byly využitelné bezprostředně v praxi nebo jako nové předměty výuky. Projekt protivýbuchové ochrany staveb je proto zaměřen nejen na vyškolení lektorů, zájemců z řad odborné veřejnosti a další vzdělávání studentů, ale je v rámci celoživotního vzdělávání určen pro pracovníky stavebních firem, projekčních organizací, záchranných sborů, policie a státní správy.

Mezi klíčové aktivity projektu patří:

  • pořádání seminářů a vypracování publikací, zvláště pak příručky a sborníky protivýbuchové ochrany, zahrnující praktické příklady a umožňující navrhování a posuzování konstrukcí, zatížených výbuchem;
  • rozšíření obecných znalostí o bezpečnosti a spolehlivosti staveb a o provádění preventivních opatření;
  • prezentace výsledků projektu na internetových stránkách, včetně zpřístupnění softwarových pomůcek pro praktické využití výsledků projektu.

Projekt je založen na novém partnerství vědeckopedagogických pracovišť ČVUT, Kloknerova ústavu a Univerzity Pardubice a navazuje na dlouhodobou spolupráci s Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitou v Ostravě, Vědeckovýzkumným uhelným ústavem v Ostravě Radvanicích, Hasičským záchranným sborem a orgány Policie České republiky při řešení havárií.

Projekt vychází z konkrétních případů z praxe, řešených lektory a navazuje na zkušenosti s ohledáním stop po dřívějším výbuchu a s rekonstrukcemi staveb poškozených výbuchy.


Registrováno celkem 440 uživatelů, z toho je právě přihlášeno: --.
Stránky navštívilo celkem 7289 návštěvníků s originální IP adresou, bylo zobrazeno celkem 262444 stránek a staženo 6175 dokumentů.